ETFL: käibemaksutõusu võiks eelnõust eemaldada

: Eesti Turismifirmade Liidu eestvõttel toimus täna Tallinnas turismisektori kohtumine riigikogu saadikutega, mis tõi kokku ligi 50 pealinna juhtivat turismiettevõtjat, kes […]

Tourest logo väike
Tourest logo transparent
Konverents

Eesti Turismifirmade Liidu eestvõttel toimus täna Tallinnas turismisektori kohtumine riigikogu saadikutega, mis tõi kokku ligi 50 pealinna juhtivat turismiettevõtjat, kes tegid Riigikogule ühisettepaneku võtta järgmise aasta aktsiisitõuse käsitlevast eelnõust majutusasutuste käibemaksu tõus välja.

“Majutusasutuste käibemaksutõus on kobareelnõus ainus maksutõus, mis ei puuduta järgmist aastat, seega juhul kui see välja jätta, võidaksime otsustamiseks aasta ning näeksime, kas turistide vähenenud vool Eestisse peatub või jätkub, ning valitsus saaks võimaluse tõepoolest ka uurida maksutõusu mõju majandusele,” märkis Eesti Turismifirmade Liidu president Külli Karing.

“See oleks vastustundlik ja riigimehelik samm olukorras, kus turismisektor on niigi languses ning me pole siiani näinud ühtegi analüüsi – meid on küll kuulatud, aga mitte kuuldud,” sõnas Karing.

Aprilli lõpus saatsid enam kui 400 turismisektori ettevõtet ühendavad liidud Riigikogule ja Vabariigi valitsusele ühisavalduse, milles leiavad, et koalitsiooni kava tõsta majutusettevõtete käibemaksu on vastutustundetu ja läbi analüüsimata samm, mis halvab Eesti turismisektori.

“Käibemaksu tõstmise plaani vastu on lisaks hotellidele kogu Eesti turismisektor 45 000 töötajaga ning just mõju mitte ainult hotellidele vaid tervele turismisektorile on jäänud plaani autoritel seni analüüsimata,” märkis ühisavalduse koostajate nimel Eesti Turismifirmade Liidu peasekretär Kristen Lahtein. 

“Lahendus ei ole ka osaline maksutõus ega reklaamikampaania – miks me peame oma ettevõtjad vabatahtlikult konkurentsist välja lülitama, piirkonnas kõige kõrgema maksumäära kehtestama ning turistide teenindamise naaberriikidele andma,” tähendas Lahtein.

“Olukorras, kus tänane peaminister lubas avalikult enne valimisi maksuerisusi mitte kaotada, rahandusminister on teinud ettepaneku käibemaksu tõus ära jätta ning ettevõtlusminister Urve Palo nimetab plaani “endale jalga tulistamiseks” jääb meile arusaamatuks, kes on selle idee taga ning kes vastutab tagajärgede eest,” lausus Lahtein.

Ühisavaldusele kirjutasid aprillis alla Eesti Turismifirmade Liit, Eesti Maaturismi MTÜ, Eesti Spaaliit ja Eesti Konverentsikeskus.

Lähiriikidest Norras ja Poolas on majutusasutuste käibemaksumäär 8%, Leedus ja Soomes 9% ning Lätis ja Rootsis 12%

Eesti Turismifirmade Liit on turismiga tegelevate tööandjate vabatahtlik ühendus, mis liidab 72 liiget, kellest 51 on põhi- ja 21 kaasliikmed. Liidu põhiliikmeteks on Eesti reisibürood ja reisikorraldajad, kaasliikmeteks transpordiettevõtted, turismiorganisatsioonid, haridusasutused, hotellid, kindlustusfirmad, turismivaldkonna tugiteenuste pakkujad ning välismaised turismiorganisatsioonid. ETFL on üleeuroopalise turismiorganisatsiooni ECTAA liige.